logo

Проект Закона України «Про зброю»

Как пишет газета «СЕГОДНЯ» за среду 13 ноября 2002 года в материале «БАНКИРЫ ЖЕЛАЮТ ВООРУЖАТСЯ»: Ассоциация Украинских банков (АУБ) разработала проект изменений к Закону «О банках и банковской деятельности», предусматривающему разрешение для банков создавать собственные службы охраны, вооруженные боевым и огнестрельным оружием. Как сообщили журналисту «СЕГОДНЯ» в АУБ, в банки разосланы телеграммы с просьбой высказать свое отношение к такой новации. Напомню – единственная структура, имеющая право на вооруженную служебным и боевым оружием охрану есть ГСО.....

Предисловие
Как пишет газета «СЕГОДНЯ» за среду 13 ноября 2002 года в материале «БАНКИРЫ ЖЕЛАЮТ ВООРУЖАТСЯ»: Ассоциация Украинских банков (АУБ) разработала проект изменений к Закону «О банках и банковской деятельности», предусматривающему разрешение для банков создавать собственные службы охраны, вооруженные боевым и огнестрельным оружием. Как сообщили журналисту «СЕГОДНЯ» в АУБ, в банки разосланы телеграммы с просьбой высказать свое отношение к такой новации. Напомню – единственная структура, имеющая право на вооруженную служебным и боевым оружием охрану есть ГСО (Государственная служба охраны). Однако, толи чувство монополизма и отсутствие конкуренции на рынке охранных услуг, толи отсутствие надлежащих средств и доверия клиентов, ГСО и ее структуры вроде полу гражданской военизированной организации «ЗАХИСТ» (правопреемница ВОХР) несут убытки и иногда просто не справляются с поставленной перед ними задачей. В любом случае качество предоставляемых услуг не соответствует требованиям заказчиков. Кроме того, монополия на рынке охранных услуг, не только не делает качество услуг лучшими, но и толкает руководство ГСО на погоню за сверхприбылями выражаемой намереньем резко и не обоснованно повысить цены на свои услуги не только банкам и финансовым учреждениям, но и вообще в целом.
Нацбанк уже сейчас по согласованию с Министерством внутренних дел уже разрабатывает для банков единый порядок приобретения, хранения, учета, перевозки и использования огнестрельного оружия и боеприпасов к нему. Это свидетельствует то, что многие уже разочаровались в том, что парламентарии в состоянии принять Закон об оружии удовлетворяющий всем требованиям населения Украины, для которых он собственно и пишется!
Видимо с учетом специфики банковского дела, народные депутаты Л. Черновецкий и О. Римарук, написали «свой» проект Закона об оружии, который с ходу был назван общественностью как: «ПРОЕКТ БРАТЬЕВ РАЙТ» - какую именно аналогию при этом они имели в виду, я не знаю, однако ясно одно: Проект не доработан, и имеет основную цель – легализация частной вооруженной охраны банковских и финансовых учреждений, а все остальное уже после, при этом в нем даны довольно пространные определения, как для различных видов оружия так и о том что нужно запретить а что нет. Хотя видимо поняв в последствии, что все проблемы связанные с отсутствием основного Закона регулирующего оборот оружия в Украине нужно решать комплексно, а не по отдельности, а потом, внося в Закон поправки, депутат Л. Черновецкий заявил, что готовит совместно с Народным депутатом Карамазиным общий законопроект. Кстати, карамазинский проект признан стрелковым сообществом наиболее близким к совершенству и был принятым во втором чтении ВР, но не подписанным президентом Украины Л. Кучмой, который мотивировал свой отказ от подписи предполагаемой более вооруженностью наших граждан относительно сотрудников МВД, что, на мой взгляд, кажется просто смешным! И как мы видим битва за Закон об оружии продолжается.
С моей стороны и со стороны нашей редакции, мы провели юридическую оценку ниже указанного документа, выводы юристов, которых мы попросили прокомментировать сей документ, я опубликую позже.
Major.

Проект Закона України «Про зброю»

  Реєстраційний № 1171-1 від 02.10.2002
Проект
Вноситься народними депутатами України
Л.Черновецьким та О.Римаруком


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про зброю

ГЛАВА І
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ, ЗАСТОСОВАНІ В ЗАКОНІ
Стаття 1. Визначення термінів
ГЛАВА II
ВИДИ ЗБРОЇ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ
Стаття 2. Військова зброя
Стаття 3. Службово-штатна зброя
Стаття 4. Цивільна зброя
Стаття 5. Холодна зброя
Стаття 6. Класифікація боєприпасів до вогнепальної зброї

ГЛАВА III
КЛАСИФІКАЦІЯ, СЕРТИФІКАЦІЯ ТА СТАНДАРТИЗАЦІЯ ЗБРОЇ. ДЕРЖАВНИЙ ЗБРОЙОВИЙ КАДАСТР
Стаття 7. Класифікація зброї
Стаття 8. Сертифікація зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї
Стаття 9. Державний збройовий кадастр

ГЛАВА IV
РОЗРОБКА, ВИРОБНИЦТВО ТА РЕАЛІЗАЦІЯ ЗБРОЇ, БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ ТА ПАТРОНІВ ДО ГАЗОВОЇ ЗБРОЇ
Стаття 10. Права та обов'язки виробників зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї
Стаття 11. Права і обов'язки суб'єктів, які здійснюють реалізацію зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї
Стаття 12. Основні умови отримання ліцензії на здійснення діяльності, пов'язаної з обігом зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї
Стаття 13. Підстави для відмови у видачі та продовженні терміну дії ліцензії
Стаття 14. Зупинення дії ліцензії
Стаття 15. Анулювання ліцензії

ГЛАВА V
ОСНОВНІ УМОВИ ОБІГУ, ПРИДБАННЯ ЗБРОЇ , БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ ТА ПАТРОНІВ ДО ГАЗОВОЇ ЗБРОЇ
Стаття 16. Порядок обігу
Стаття 17. Обмеження обігу
Стаття 18. Контроль за обігом зброї
Стаття 19. Суб'єкти, що мають право на придбання зброї.
Стаття 20. Придбання відомчої зброї.
Стаття 21. Придбання особистої зброї.
Стаття 22. Придбання зброї іноземними фізичними і юридичними особами
Стаття 23. Колекціонування зброї
Стаття 24. Спадкування зброї
Стаття 25. Особливості укладання цивільно-правових угод щодо зброї
ГЛАВА VI
РЕЄСТРАЦІЯ, НАДАННЯ ДОЗВОЛУ НА ЗБРОЮ
Стаття 26. Реєстрація зброї
Стаття 27. Дозвіл на зброю
Стаття 28. Продовження терміну дії дозволу на зброю
Стаття 29. Відмова у видачі та анулювання дозволу на зброю
Стаття 30. Зупинення дії дозволу на зброю
Стаття 31 Припинення дії дозволу на зброю

ГЛАВА VII
ЗБЕРІГАННЯ І ПЕРЕМІЩЕННЯ ЗБРОЇ ТА БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ
Стаття 32. Зберігання зброї
Стаття 33. Носіння і перевезення зброї
Стаття 34. Експорт і імпорт зброї
Стаття 35. Транзит зброї
ГЛАВА VIІІ
ОБЛІК ЗБРОЇ, ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ВЛАСНИКІВ ЗБРОЇ
Стаття 36. Облік зброї
Стаття 37. Права і обов'язки власників зброї
Стаття 38. Користування зброєю та її застосування
Стаття 39. Вилучення, реалізація та знищення вилученої зброї, боєприпасів до неї і патронів до газової зброї
Стаття 40. Страхування цивільної відповідальності
Стаття 41. Недопустимість обмеження прав виробників, власників та користувачів зброї
Стаття 42. Відповідальність за порушення законодавства про зброю
ГЛАВА IX
ДІЯ МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ
Стаття 43. Дія міжнародних договорів.


Цей Закон визначає правову основу та принципи регулювання відносин, що виникають при обігу в Україні військової, службово-штатної та цивільної зброї, боєприпасів до неї, і спрямований на захист життя і здоров'я громадян, власності, охорону громадського порядку, природи і природних ресурсів, а також зміцнення міжнародного співробітництва у боротьбі зі злочинністю та незаконним розповсюдженням зброї.
В основі Закону - закріплене Конституцією України право громадян на захист свого та інших громадян життя та здоров’я, вимоги Постійної міжнародної комісії Брюссельської конвенції про зброю та боєприпаси до неї, систематизовані норми чинних в Україні нормативно-правових актів.

ГЛАВА І
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ, ЗАСТОСОВАНІ В ЗАКОНІ
Стаття 1. Визначення термінів

У цьому законі спеціальні терміни вживаються у такому значенні:
Державні військові формування - підрозділи, органи та установи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Прикордонних військ України, Управління державної охорони України, та інших воєнізованих формувань, створених відповідно до законодавства України;
Державні органи - міністерства та інші центральні і місцеві органи державної влади та правоохоронні органи;
Підприємства, що мають особливі статутні завдання - підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, яким згідно з чинним законодавством та видом діяльності дозволено володіння чи користування зброєю для озброєння служб охорони, своїх працівників і посадових осіб, а також для розробки, виготовлення зброї та боєприпасів до неї, використання зброї для науково-дослідних, навчальних, спортивних цілей, експонування в музеях, здійснення підприємницької діяльності, пов’язаної з обігом зброї;
Зброя - пристрої, прилади і предмети, спеціально виготовлені, конструктивно призначені і технічно придатні для ураження живої чи іншої цілі;
Основні частини зброї - такі частини зброї, що визначають її функціональне призначення, підлягають клеймуванню та нумеруванню (крім магазину) і можуть бути використані для створення зброї за допомогою загальнодоступних інструментів;
Бойові припаси - пристрої, конструктивно призначені й технічно придатні для пострілу із зброї відповідного виду з метою ураження живої чи іншої цілі;
Вогнепальна зброя - пристрої та прилади, призначені для ураження живої чи іншої цілі (кулею, дробом або іншим предметом) з початковою швидкістю понад 100 метрів за секунду, приведеним у рух миттєвим вивільненням хімічної енергії заряду (пороху або іншої пальної суміші);
Стрілецька зброя - ствольна зброя калібром до 20 мм, яка призначена для ураження цілі метальним снарядом, що викидається із ствола силою тиску газів порохового заряду чи його замінювача, має достатню вражаючу дію для нанесення тілесних ушкоджень чи руйнування об'єктів, а також запалювальний та замикаючий пристрій;
Несучасна зброя - знята з виробництва та озброєння вогнепальна, до якої не виготовляються набої, а також зброя зазначеного вище типу, виготовлена у сучасних умовах в одиничних екземплярах та малими партіями спеціально для виставок (експозицій) та колекціонування;
Військова зброя - зброя, призначена для вирішення бойових і оперативно-службових завдань, що перебуває на озброєнні державних військових формувань з метою забезпечення виконання покладених на них функцій;
Службово-штатна зброя - ручна стрілецька зброя, призначена для використання підприємствами, установами, організаціями з метою здійснення покладених на них функцій та іншої дозволеної законодавством України діяльності, пов'язаної з обігом зброї;
Цивільна зброя - зброя, призначена для використання громадянами з метою самооборони, полювання, колекціонування і заняття спортом;
Нарізна зброя - вид вогнепальної зброї, що має спіральні нарізи у направляючій частині ствола;
Гладкоствольна зброя - вид вогнепальної зброї, призначеної для стрільби, з гладкими, без нарізів стволами;
Комбінована зброя - вид вогнепальної зброї, що одночасно поєднує нарізні та гладкі стволи або має при гладкому каналі ствола нарізну свердловку біля дульного зрізу;
Вибухова зброя - вид зброї, призначеної для ураження живої чи іншої цілі вибухом твердої, рідкої або газоподібної речовини, здатної до хімічної реакції без доступу кисню з виділенням газів такої інтенсивності, температури та тиску, що спричиняють пошкодження оточуючих предметів;
Пневматична зброя - вид ствольної зброї, у якому снаряд (куля) отримує направлений рух за рахунок енергії стиснутих газів або повітря;
Газова зброя - вид ствольної зброї (пістолети і револьвери калібром до 12 мм), призначеної для тимчасового ураження живої цілі на обмеженій відстані або площі речовинами сльозоточивої та подразнюючої дії;
Холодна зброя - це предмети, спеціально виготовлені і призначені виключно для ураження живої чи іншої цілі шляхом використання лише м'язової сили людини або механічної енергії і які не мають прямого виробничого або господарсько-побутового призначення.
Заводська зброя - зброя, виготовлена в умовах спеціалізованого, технічно оснащеного промислового виробництва за встановленими державними, галузевими або фірмовими стандартами та технічними умовами;
Саморобна зброя - зброя та вибухові пристрої, повністю або частково (ремонт, переробка тощо) виготовлені без відповідної ліцензії;
Перероблена зброя - вогнепальна зброя, яка в результаті обробки втратила деякі заводські властивості і набула нових, що спричинило її перехід в нову класифікаційну групу;
Особиста зброя - зброя, що відповідно до чинного законодавства придбана в особисте користування і належить фізичній особі;
Відомча зброя - зброя, що на підставах, передбачених законодавством, придбана у власність або належить на правах повного господарського відання державним військовим формуванням, правоохоронним органам, підприємствам з особливими статутними завданнями та юридичним особам;
Обіг зброї - виробництво, ремонт, реалізація, придбання, користування, застосування, зберігання, колекціонування, носіння, перевезення, облік, експорт, імпорт зброї, її основних частин на території України, а також транзит через її територію;
Виробництво зброї та боєприпасів - виготовлення основних частин та (або) складання зброї, спорядження, набоїв чи виготовлення піротехнічних сумішей до них;
Ремонт зброї - лагодження, реставрація чи переробка зброї шляхом усунення пошкоджень, заміни, відновлення або відповідної обробки її комплектуючих частин;
Користування зброєю - це зберігання, носіння, перевезення (перенесення) та застосування зброї, в цілях, затверджених в ліцензії або дозвілом;
Зберігання зброї (боєприпасів до неї) - володіння ними у місці, що не знаходиться безпосередньо при особі;
Носіння зброї - переміщення фізичною особою безпосередньо при собі готової до застосування (розчохленої, зібраної, зарядженої, знятої з запобіжника тощо) зброї поза місцем зберігання;
Перевезення (перенесення) зброї та боєприпасів - транспортування їх як багажу або разом з особою у стані, що виключає можливість миттєвого застосування;
Стан, що виключає можливість миттєвого застосування зброї - зброя у розрядженому чи розібраному стані, або зачинена замками безпеки, одночасно магазини повинні бути порожніми, а також зачохлена або розібрана холодна зброя;
Застосування зброї - здійснення умисного прицільного пострілу або інший спосіб використання бойових властивостей зброї з метою ураження живої чи іншої цілі;
Власник зброї - юридична або фізична особа, яка має дозвіл на придбання зброї з метою її зберігання, носіння, перевезення та застосування або колекціонування, володіє зброєю як власник чи на правах повного господарського відання, військового та оперативно-службового використання, на інших підставах, що не суперечать законодавству;
Державний збройовий кадастр - офіційний збірник систематизованих відомостей про зброю та боєприпаси до неї, що дозволені до обігу на території України, в якому здійснюється класифікація зброї та боєприпасів за видами, цільовим призначенням і режимом використання.
Сертифікація зброї і бойових припасів - підтвердження уповноваженими органами відповідності конкретних видів і типів зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї обов'язковим вимогам нормативних документів із стандартизації за тактико-технічними даними і вимогами безпеки, а також підтвердження дії на території України сертифікату або випробувального клейма іноземної держави, з якою існує угода про взаємне визнання результатів сертифікації чи випробувальних клейм ручної вогнепальної зброї.
До зброї не відносяться вироби, сертифіковані як предмети господарсько-побутового або виробничого призначення, і спортивні знаряддя, конструктивно подібні до зброї (надалі - вироби, конструктивно подібні до зброї).


ГЛАВА II
ВИДИ ЗБРОЇ ЗА ЇЇ ПРАВОВИМ СТАТУСОМ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ
Стаття 2. Військова зброя

Військова зброя та боєприпаси до неї виготовляються за заявками державних військових формувань на підприємствах у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України.
Обіг військової зброї та боєприпасів до неї регулюється законодавством України і нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Дія цього Закону не розповсюджується на вогнепальну зброю, боєприпаси до неї та амуніцію (спорядження), які знаходяться на озброєнні державних військових формувань.

Стаття 3. Службово-штатна зброя

Службово-штатна зброя надається у тимчасове користування особовому складові охорони, працівникам та посадовим особам державних органів, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, що мають особливі статутні завдання, тільки за наявності особистого дозволу на зброю виключно для виконання службових повноважень, а також обов'язків відповідно до статутних завдань підприємств, установ і організацій.
До службово-штатної зброї відносяться різноманітні види ручної стрілецької та холодної зброї, а також сигнальна зброя - яка має одноцільове призначення, засноване на принципі ручної стрілецької зброї для використання сигнальних патронів калібру більше 18 мм.
Виробництво, ремонт та реалізація службово-штатної зброї здійснюються за ліцензіями, що видаються Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом.

Стаття 4. Цивільна зброя

Цивільна зброя, придбана громадянами або юридичними особами на правах приватної власності або повного господарського володіння, поділяється на:
а) мисливську зброю - яка використовується громадянами, підприємствами і організаціями всіх форм власності для промислового, спортивного, любительського і навчального полювання.
Мисливські гладкоствольні рушниці можуть також використовуватися юридичними особами та громадянами для охоронної діяльності;
б) спортивну зброю - яка відповідає стандартам міжнародних та\або національних спортивних федерацій і призначається для проведення спортивних змагань та підготовки спортсменів і виконання ними кваліфікаційних нормативів.
Окремі види спортивної вогнепальної зброї можуть бути передані у постійне особисте користування спортсменам із стрілецьких видів спорту за відсутності у них підстав для заборони отримання дозволу на придбання зброї, передбачених ст. 29 цього Закону в порядку, передбаченому нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України;
в) іменну зброю - отриману громадянами в порядку заохочення за особисті заслуги у довічне користування на підставі наказу уповноваженого державного органу чи посадової особи, яким відповідно до законодавства України надано право нагороджувати іменною зброєю, а також на підставі нагородних грамот та інших документів уповноважених органів чи посадових осіб іноземних держав.
Іменна зброя, за винятком холодної ручної зброї, реєструється в органах внутрішніх справ за місцем проживання нагородженого з видачею дозволу на зброю без зазначення терміну дії і зберігається у порядку, встановленому нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Іменна зброя підлягає спадкуванню на загальних підставах, передбачених цим Законом та іншими актами законодавства України;
г) колекційну зброю - особисту або відомчу зброю, що спеціально вибирається власником за окремими властивостями чи призначенням для формування колекцій та експонування в музеях, на виставках або за місцем проживання.
Колекційною може бути як сучасна, так і несучасна зброя. Виготовлення набоїв до несучасної колекційної зброї забороняється. Несучасна колекційна зброя може виготовлятися у вигляді копій (реплік).
Несучасна зброя не підлягає сертифікації.
Вогнепальна колекційна зброя, що використовується як експонати у постійних відкритих музейних експозиціях, а також така, що внаслідок пошкодження повністю втратила вражаючі властивості, повинна бути приведена у стан, непридатний до застосування.
Зброя та боєприпаси до неї, що використовуються як експонати на виставках, а також зареєстрована зброя, що зберігається у відповідності з вимогами законодавства, не потребують їх приведення у непридатний для використання стан.
д) зброя самооборони - самостійний вид цивільної зброї, яка за своїми конструктивними та тактико-технічними даними може використовуватися для самозахисту: вогнепальна гладкоствольна комбінована та нарізна зброя, в тому числі короткоствольна калібру до 9,3 мм вітчизняного виробництва (крім автоматичної, що дозволяє вести стрільбу чергами), пневматична і газова зброя.
Для зарядження вогнепальної зброї самооборони можуть використовуватися металеві або гумові кулі, кінетична енергія пострілу яких не перевищує 280 Джоулів на кв. см.

Стаття 5. Холодна зброя

Холодна зброя повинна мати наступні кваліфікаційні ознаки:
- довжина клинка перебільшує 90 мм;
- твердість сталі клинка вище 42 одиниць за Роквеллом (НКС);
- лезо складаного ножа при відкритті стає на фіксатор;
- натягнення тятиви арбалета або лука повинно перебільшувати 20 кг.
За своїм впливом та вражаючим фактором холодна зброя поділяється на:
а) ударно-дробильної дії - призначеної для нанесення прямого удару на поверхню цілі (булави, кистені, нунчаки);
б) колючої дії - призначеної для нанесення уколу, тобто проникнення знаряддя через поверхню цілі на порівняно невеликій площі на велику глибину (десантні ножі, кинджали, кортики, штики, стилети, шпаги);
в) рубано-ріжучої дії - призначеної для руйнування по поверхні цілі (мечі, шаблі, палаші);
г) метальної дії - призначеної для ураження живої та іншої цілі за допомогою механічної енергії метального елементу, приведеного в дію шляхом поштовху або вигину із застосуванням м'язової сили людини чи механічного пристрою (луки, арбалети, ножі з викидом леза).
При наявності у громадян дозволу на вогнепальну зброю автоматично дозволено зберігання, носіння та колекціонування будь-якого виду холодної зброї.
Види та кваліфікаційні ознаки холодної зброї, дозволеної до обігу на території України, встановлюються Державним збройовим кадастром.
Міжурядовими угодами, постановами Кабінету міністрів України або уповноваженими ним органами можуть встановлюватися заборони та обмеження обігу окремих видів холодної зброї як на території України, та і в окремо визначених місцях (митницях, в аеропортах тощо).
Дозвіл на вогнепальну зброю надає громадянинові право на зберігання, колекціонування, перевезення, носіння та застосування дозволеної до обігу холодної зброї, крім випадків, передбачених пп. 1 та 7 статті 17 цього Закону.
Державні військові формування та підприємства, що мають особливі статутні завдання, мають право на придбання, зберігання, колекціонування, перевезення та застосування дозволеної до обігу холодної зброї.
Стаття 6. Класифікація боєприпасів до вогнепальної зброї
До бойових припасів належать патрони до нарізної вогнепальної зброї будь-яких калібрів, а також заряджені патрони для гладкоствольних рушниць, мисливський порох і капсулі.
Всі види споряджених боєприпасів до вогнепальної зброї підлягають обов’язковій сертифікації.
Перелік боєприпасів, дозволених до обігу в Україні, розмежування їх за видами та режимом використання встановлюється Державним збройовим кадастром.
На території України в ранзі боєприпасів для службово-штатної та цивільної зброї використовуються боєприпаси з калібрами:
для нарізної зброї від 4,5 мм до 18 мм;
для нарізної короткоствольної зброї - до 9,3 мм;
для гладкоствольної зброї від 410 до 12 калібру.
Обіг військових боєприпасів і вибухової зброї особливого призначення регулюються міжнародними договорами.
Боєприпаси до нарізної зброї - патрони, які застосовуються до службово-штатної та цивільної зброї, мають:
гільзи - циліндричної та пляшкової форми, всі кільцевого запалення,
кулі - повністю свинцеві, оболонкові, а також гумові. Оболонкові кулі до мисливських патронів розподіляються на експансивні та неекспансивні.
Боєприпаси до гладкоствольної зброї - мають патрони та елементи до їх спорядження:
гільзи - металеві, паперові та пластмасові,
капсулі - відкриті, типу "Центробій", і закриті, типу "Жевело".
Для стрільби застосовуються: дріб, картеч та кулі різних типів.


ГЛАВА III.
КЛАСИФІКАЦІЯ, СЕРТИФІКАЦІЯ ТА СТАНДАРТИЗАЦІЯ ЗБРОЇ. ДЕРЖАВНИЙ ЗБРОЙОВИЙ КАДАСТР

Стаття 7. Класифікація зброї

Класифікація конкретних зразків зброї за окремими ознаками, її віднесення до систем і моделей, а також відображення технічних даних, що не мають прямого відношення до правового регулювання обігу зброї, здійснюється Державним збройовим кадастром.

Стаття 8. Сертифікація зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї

Обов'язковій сертифікації в Україні підлягає зброя, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї, зазначені в пункті 2 статті 17 цього Закону, а також вироби, конструктивно подібні до зброї, які виготовлені на території України чи ввезені в Україну з інших країн.
Сертифікація патронів до газової зброї включає проведення медико-біологічних досліджень речовин, що використовуються для їх зарядження.
Перелік виробів, конструктивно подібних до зброї, що підлягають обов'язковій сертифікації, встановлюється Держстандартом України.
Ввезення зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї для проведення їх сертифікації, здійснюється відповідно до статті 27 цього Закону.
Сертифікація зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї провадиться в порядку та відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством України, а також діючих на її території міжнародних норм за заявками виробників, юридичних та фізичних осіб, що ввозять зброю на територію України. Сертифікація здійснюється протягом тридцяти днів після подання необхідних документів.
Органи з сертифікації зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї призначаються або акредитуються Держстандартом України.

Стаття 9. Державний збройовий кадастр

Державний збройовий кадастр ведеться Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації (Держстандартом України) для організації контролю за додержанням правил обігу зброї та забезпечення державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян відомостями про належність конкретних зразків зброї до певних видів зброї, а також про результати їх сертифікації з дотриманням вимог законодавства про державну таємницю.
Порядок створення і ведення Державного збройового кадастру встановлюється Кабінетом Міністрів України. Кадастр перевидається один раз на три роки.
Відомості про зброю заносяться до Державного збройового кадастру на підставі позитивних результатів сертифікації не пізніше двох тижнів з дня її завершення.
Держстандарт України в тридцятиденний термін публікує відомості про внесення змін і доповнень до кадастру. За запитами підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, суб'єктів підприємницької діяльності та громадян Держстандарт України зобов'язаний надавати інформацію щодо окремих видів зброї, набоїв до неї та патронів до газової зброї, які внесені до кадастру. Це правило не поширюється на відомості Кадастру, які відповідно до законодавств не підлягають розголошенню.


ГЛАВА IV
РОЗРОБКА. ВИРОБНИЦТВО ТА РЕАЛІЗАЦІЯ ЗБРОЇ, БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ ТА ПАТРОНІВ ДО ГАЗОВОЇ ЗБРОЇ
Стаття 10. Права та обов'язки виробників зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї

Виробники зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї мають право:
власності або повного господарського відання на виготовлену зброю, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї, а також на прибутки від їх реалізації;
виготовляти зброю, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї відповідно до виданої ліцензії, реалізувати їх замовникам;
здійснювати конструктивні розробки і випробовувати виготовлену зброю, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї в порядку, встановленому законодавством;
здійснювати експорт та імпорт виробленої зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї у порядку, встановленому законодавством;
здійснювати перевезення зброї та боєприпасів по території України.
Виробники зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї зобов'язані:
дотримувати правил, встановлених законодавством щодо виготовлення зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї;
забезпечувати відповідність виготовлених зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї державним стандартам;
засвідчувати виготовлену зброю маркірувальними позначками і обліковими номерами, а боєприпаси до неї та патрони до газової зброї - маркірувальними позначками;
вести облік виготовлених зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї;
забезпечувати схоронність виготовлених зброї, запасних частин, боєприпасів, патронів до газової зброї та їх компонентів;
мати сертифікати на всі види виготовленої зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї.

Стаття 11. Права і обов'язки суб'єктів, які здійснюють реалізацію зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї

Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють виробництво та\або реалізацію зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї згідно з отриманими ліцензіями, мають право:
здійснювати усі види оптової, роздрібної та комісійної торгівлі зброєю, боєприпасами до неї та патронами до газової зброї,
укладати у встановленому порядку цивільно-правові угоди з виробниками та власниками зброї, боєприпасів до неї, патронів до газової зброї,
здійснювати експортно-імпортні операції відповідно до вимог законодавства,
інші права, що не суперечать актам законодавства України.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які відповідно до ліцензій здійснюють виробництво та\або реалізацію зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї, зобов'язані:
дотримувати правил, встановлених законодавством щодо реалізації зброї, боєприпасів до неї, патронів до газової зброї,
мати сертифікат на зброю, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї, що продаються,
вимагати від покупців пред'явлення дозволів на придбання даного виду зброї, реєструвати придбану зброю та подавати органам внутрішніх справ відомості про реалізовану зброю в порядку та за формою, встановленими Міністерством внутрішніх справ України,
забезпечити ведення обліку придбаних для реалізації зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї, а також зберігання облікової документації протягом 10 років,
забезпечити надійне зберігання зброї, боєприпасів та патронів до газової зброї.

Стаття 12. Основні умови отримання ліцензії на здійснення діяльності, пов'язаної з обігом зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї

Ліцензії на виробництво, ремонт та реалізацію цивільної зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї, а також холодної зброї, створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів та здійснення іншої діяльності, пов'язаної з обігом зброї, видаються Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом за заявою суб'єкта підприємницької діяльності. Заявники зобов'язані подати установчі документи, а також інші документи, перед бачені законодавством України.
Рішення про видачу ліцензії або відмову у її видачі приймається в термін не більш як 30 днів з дня одержання заяви та необхідних документів. Ліцензія видається на термін не менш як п'ять років.
Термін дії ліцензії може бути продовжено не менш як на п'ять років за заявою власника ліцензії, що подається за три місяці до закінчення терміну її дії, з вирішенням питання протягом одного місяця.
У разі порушення уповноваженим органом термінів прийняття рішення про продовження дії ліцензії суб’єкт підприємницької діяльності, що вчасно подав документи до розгляду, має право продовжувати здійснення ліцензованого виду діяльності до моменту отримання письмового повідомлення при прийняття відповідного рішення.

Стаття 13. Підстави для відмови у видачі та продовженні терміну дії ліцензії

Підставами для відмови у видачі ліцензії на виробництво, ремонт та реалізацію цивільної зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї, а також продовженні терміну її дії можуть бути:
неподання заявником усіх необхідних документів або подання ним відомостей, що не відповідають дійсності;
відсутність необхідних умов для забезпечення виробництва, ремонту, реалізації, зберігання та повного обліку зброї та боєприпасів до неї або незабезпечення цих умов.

Стаття 14. Зупинення дії ліцензії

Зупинення дії ліцензії на виробництво, ремонт та реалізацію цивільної, службово-штатної зброї, створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів, іншої діяльності, пов'язаної з обігом зброї, здійснюється органами, що їх надали, у випадку виявлення порушень, що виключають можливість здійснення відповідного виду діяльності, на період до їх усунення.
У випадку, коли виявлені порушення є підставою для анулювання ліцензії, дія останньої призупиняється до остаточного вирішення питання про анулювання ліцензії.
Рішення про призупинення дії ліцензії може бути прийняте не пізніше, ніж через десять днів з моменту виявлення порушення.

Стаття 15. Анулювання ліцензії

Анулювання ліцензії на виробництво, ремонт та реалізацію цивільної, службово-штатної зброї, створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів, іншої діяльності, пов'язаної з обігом зброї, може здійснюватися органами, що їх видали, у випадках:
а) добровільної відмови від ліцензії;
б) ліквідації відповідного підприємства, організації чи установи;
в) систематичного (більше двох разів протягом одного року) невиконання у встановлений термін письмового попередження про усунення порушень законодавства, зробленого органом, яким видана ліцензія, або одноразового грубого порушення, що призвело або створило реальну загрозу втрати зброї чи виникнення неврахованої зброї;
г) виникнення передбачених цим Законом обставин, що виключають можливість отримання ліцензії.
Прийняттю рішення про анулювання ліцензії з підстав, передбачених пунктом "в" цієї статті, повинно передувати письмове попередження особи, якій видана ліцензія, органом, що її видав. У попередженні зазначається, які саме статті або пункти правових норм та правил порушено або не виконано і призначається термін для усунення допущених порушень.
Анулювання ліцензії може відбуватися в повному обсязі або частково, шляхом заборони здійснення окремих передбачених ліцензією видів діяльності, при виконанні яких були допущені порушення.
У разі прийняття остаточного рішення про анулювання чи не продовження дії ліцензії, особа, щодо якої воно було прийняте, у тридцятиденний термін з дня отримання попередження повинна передати наявну у неї зброю, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї на зберігання чи реалізацію іншій особі, що має на це право.
Рішення про анулювання ліцензії приймається у тридцятиденний термін з моменту виявлення порушення.


ГЛАВА V
ОСНОВНІ УМОВИ ОБІГУ, ПРИДБАННЯ ЗБРОЇ, БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ ТА ПАТРОНІВ ДО ГАЗОВОЇ ЗБРОЇ
Стаття 16. Порядок обігу

Порядок обігу зброї встановлюється цим Законом, іншими законодавчими актами, а також постановами Кабінету Міністрів України чи нормативно-правовими актами уповноважених ним державних органів.
Встановлений порядок обігу зброї поширюється також на її основні частини, обіг боєприпасів до зброї та патронів до газової зброї.

Стаття 17. Обмеження обігу

На території України забороняється:
1) обіг зброї, не внесеної до Державного збройового кадастру (крім несучасної зброї); саморобної та переробленої зброї (крім знятих з озброєння нарізних карабінів і застарілих моделей довгоствольної нарізної спортивної зброї калібром 5,6 мм, перероблених і перевірених у заводських умовах для безпечного мисливського використання); кастетів, кистенів, нунчаків, метальних зірок - сюрикенів, метальних ножів, метальних дротиків та інших спеціально пристосованих для використання як зброї предметів ударно-дробильної та метальної дії;
2) незаконний обіг вогнепальної, вибухової, газової зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї; пневматичної зброї калібром понад 4,5 мм і з швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, а також окремих видів холодної зброї -військових багнетів, військових ножів, палиць, луків та арбалетів;
3) обіг як службово-штатної та цивільної зброї:
що має конструкцію, яка дозволяє складати чи розбирати її і при цьому не втрачається можливість здійснення пострілу (крім блочних луків);
яка має форму, що імітує інші предмети;
4) встановлення на службово-штатній та цивільній зброї пристроїв для безшумної стрільби і нічних прицілів;
5) використання спортивної вогнепальної (крім гладкоствольних мисливських рушниць) і спортивної холодної (ручної та метальної) зброї за межами спортивних об'єктів, крім випадків, передбачених законодавством;
6) пересилання зброї;
7) носіння зброї громадянами під час проведення мітингів, вуличних походів, демонстрацій, пікетування та проведення інших масових публічних заходів, а також носіння з метою особистого захисту холодної і вогнепальної довгоствольної зброї за винятком окремих осіб, яким таке право надане законодавством;
8) придбання, зберігання і використання громадянами боєприпасів з кулями бронебійної, запалювальної чи розривної дії, куль із зміщеним центром ваги, трасуючими, патронів до газової зброї, заряджених нервово-паралітичними, отруйними та іншими сильнодіючими речовинами, здатними заподіяти смерть або тривалий розлад здоров'я, крім тих, які дозволені Міністерством охорони здоров'я України;
9) перебування у власності громадян, громадських об'єднань, політичних партій, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України військової та службово-штатної зброї (крім випадків, передбачених статтями 34 та 35 цього Закону).

Стаття 18. Контроль за обігом зброї

Державний контроль за обігом зброї здійснюється Кабінетом Міністрів України і спеціально уповноваженими ним міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади і органами, що видають ліцензії на здійснення діяльності, пов'язаної з обігом зброї та боєприпасів до неї, а також дозволи на зброю чи придбання і перевезення зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї.
Посадові особи, до компетенції яких належить здійснення контролю за обігом зброї, мають права, передбачені законодавством України.

Стаття 19. Суб'єкти, що мають право на придбання зброї

Право на придбання відповідних видів зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї на території України мають:
державні військові формування, правоохоронні органи;
підприємства, установи та організації, що мають особливі статутні завдання, в тому числі суб'єкти, що згідно з чинним законодавством займаються виробництвом, ремонтом, реалізацією зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї, утриманням стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів, а також інші юридичні особи, яким таке право надане законодавством, наукові установи та підприємства, які здійснюють розробку, випробування або сертифікацію зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї;
банківські установи для озброєння охоронців, працівників підрозділів безпеки та інкасаторів;
спортивні та мисливські організації;
заклади освіти, програма навчання яких передбачає вивчення зброї;
заклади культури, що експонують колекції зброї або використовують зброю під час кінозйомок чи проведення циркових вистав за участю хижих звірів;
громадяни України;
іноземні громадяни та іноземні юридичні особи, яким таке право надане цим Законом.

Стаття 20. Придбання відомчої зброї

Державні військові формування мають право на придбання зброї та боєприпасів до неї в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Придбання нарізної службово-штатної зброї та боєприпасів до неї може здійснюватися за заявками, що надсилаються через Міністерство внутрішніх справ України до Міністерства оборони України, а також шляхом придбання їх у інших суб'єктів, що мають право на реалізацію відповідних видів зброї, в тому числі за кордоном в порядку, встановленому цим Законом.
Форма і зміст заявок, терміни їх розгляду та порядок отримання зброї визначаються нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Інші органи, підприємства, установи і організації та суб'єкти підприємницької діяльності, що мають право на придбання відомчої зброї, набувають право на її придбання за дозволами органів внутрішніх справ відповідно до статті 27 цього Закону.

Стаття 21. Придбання особистої зброї

Громадяни України набувають право на придбання особистої цивільної зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї за наявності дозволу на зброю, передбаченого статтею 27 цього Закону, що видається окремо на кожний з наступних видів зброї:
на вогнепальну гладкоствольну цивільну зброю і боєприпаси до неї - громадянам України, які досягли 20-річного віку;
на вогнепальну нарізну і комбіновану мисливську зброю та боєприпаси до неї - громадянам України з 25-річного віку;
на вогнепальну короткоствольну зброю самооборони вітчизняного виробництва та патронів до них, споряджених гумовими чи аналогічними снарядами несмертельної дії, - громадянам України з 25-річного віку;
на вогнепальну короткоствольну зброю самооборони та боєприпасів до неї громадянам України з 25-річного віку, які є народними депутатами України, членами Кабінету Міністрів України, керівними посадовими особами адміністрації Президента України, керівниками місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, суддями, прокурорами, слідчими, працівниками правоохоронних органів або пенсіонерами зазначених органів, попередня робота яких була пов’язана з підвищеним ризиком (оперативно-розшукова діяльність, охорона громадського порядку, дізнання або досудове слідство).
Особи, що бажають придбати вогнепальну, пневматичну, газову зброю, повинні пройти курси з вивчення основ законодавства України щодо зброї, її технічної конструкції та правил безпечного поводження зі зброєю, а також практичні стрільби. Організація таких курсів покладається на органи внутрішніх справ та\або підприємства, що мають відповідні особливі статутні завдання.
Особи, що придбали короткоствольну зброю для самооборони, повинні один раз у 5 років складати іспит з виконання технічного мінімуму, передбаченого частиною 7 ст. 21 цього Закону.
Право придбання газової зброю (пістолети і револьвери калібру до 12 мм) і патрони до неї, заряджені речовинами сльозоточивої та подразнюючої дії, пневматичної зброї калібром понад 4,5 мм з швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, луки та арбалети – надано громадянам України, що досягли 20-річного віку.
Міністерство внутрішніх справ України має право знижувати вік, необхідний для отримання відповідного дозволу на зброю, у разі придбання зброї професійними спортсменами, членами молодіжних спортивних та мисливських організацій, отримання зброї у спадок та в інших випадках, зумовлених поважними причинами.
Придбання і зберігання громадянами холодної зброї, за винятком окремих її видів, зазначених у пункті 2 статті 17 цього Закону, дозволу на зброю і реєстрації не потребує.
Для отримання дозволу на зброю громадяни подають органу внутрішніх справ за місцем проживання заяву встановленої форми, довідку про закінчення відповідних курсів, проходять медичний огляд, перевірку органами внутрішніх справ та складають залік з основ чинного законодавства, правил поводження зі зброєю і навичок її застосування. Залік включає у себе здачу технічного мінімуму з перевірки знань техніки безпеки при поводженні зі зброєю та виконання нормативів влучності стрільби по цілі за програмою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України.
Дозвіл на зброю видається, як правило, на одну одиницю зброї відповідного виду. Заява громадянина про отримання дозволу на кілька одиниць зброї повинна містити обгрунтування такої необхідності.
Перелік захворювань та фізичних вад, за наявності яких дозвіл на зброю не видається, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 22. Придбання зброї іноземними фізичними і юридичними особами

Іноземні громадяни мають право на придбання цивільної зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї за дозволами, що видаються органами внутрішніх справ України відповідно до статті 27 цього Закону на підставі отриманих за місцем проживання цих громадян дозволів на придбання зброї. Останні мають бути нотаріально засвідчені за місцем видачі, перекладені українською мовою і легалізовані в консульській установі України або посольстві відповідної держави в Україні з легалізацією в Міністерстві закордонних справ України.
Іноземці, які отримали дозволи на постійне проживання в Україні, мають право на придбання, зберігання і використання цивільної зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї в порядку, встановленому для громадян України.
Іноземні юридичні особи, що займаються виробництвом, ремонтом та реалізацією зброї, боєприпасів, на підтвердження чого мають легалізовані документи, мають право на придбання зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї в порядку, встановленому цим Законом.
Придбана іноземними фізичними та юридичними особами зброя і боєприпаси до неї, а також патрони до газової зброї, за винятком осіб, зазначених в частині другій цієї статті, повинні бути вивезені з України не пізніше п'яти днів з дня їх придбання.

Стаття 23. Колекціонування зброї

Право на колекціонування зброї надається юридичним та фізичним особам, які отримали у встановленому порядку ліцензії на виробництво, ремонт і реалізацію зброї, створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів, а також фізичним особам, які мають дозвіл на зброю.

Стаття 24. Спадкування зброї

Спадкування зброї здійснюється за наявності у спадкоємця дозволу або ліцензії, передбачених статтею 25 цього Закону, в порядку, встановленому чинним законодавством.
В разі смерті власника зброї та відсутності серед спадкоємців осіб, які мають або можуть мати право на придбання зброї, або їх відмови мати у власності зброю, остання разом з боєприпасами до неї протягом десятиденного терміну повинна бути здана органові внутрішніх справ на зберігання, а в тридцятиденний термін після одержання свідоцтва про право на спадщину - направлена спадкоємцем на реалізацію або відчужена особі, що має відповідний дозвіл або ліцензію. В такий же термін спадкоємець, що має право і бажання придбати зброю, повинен подати заяву про її переоформлення на своє ім'я.

Стаття 25. Особливості укладання цивільно-правових угод щодо зброї

Власники зброї (боєприпасів до зброї, патронів до газової зброї) можуть укладати щодо них цивільно-правові угоди тільки з особами, які мають дозволи на зброю чи на придбання зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї або ліцензію на виробництво, ремонт та реалізацію цивільної, службово-штатної зброї і боєприпасів, патронів до газової зброї, створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів.

ГЛАВА VI
РЕЄСТРАЦІЯ, НАДАННЯ ДОЗВОЛУ НА ЗБРОЮ
Стаття 26. Реєстрація зброї

Придбана зброя реєструється шляхом внесення запису до відповідної графи дозволу на зброю, після чого останній надає право володіння, користування (в тому числі - застосування), носіння, перевезення зброї, придбання боєприпасів до неї (патронів до газової зброї), ремонт зброї, зберігання зброї та боєприпасів до неї за адресою власника або за місцезнаходженням об'єкта, що підлягає охороні, а також розпорядження зброєю.
Придбана особиста зброя реєструється в день реалізації у відповідності з частиною першою цієї статті суб'єктами підприємницької діяльності, що згідно з отриманою ліцензією займаються реалізацією зброї, з наступним повідомленням необхідних відомостей органу внутрішніх справ в порядку та за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України.
Після внесення зазначеного у частині першій цієї статті запису дозвіл на зброю зберігає право придбання інших одиниць зброї відповідного виду у кількості, визначеній дозволом.
Суб'єкт, що придбав відомчу зброю, за винятком зброї державних військових формувань та зброї, придбаної суб'єктами підприємницької діяльності для реалізації, а також зброї, ввезеної для проведення сертифікації, повинен зареєструвати її в органах внутрішніх справ не пізніше десяти днів з дня придбання у відповідності з частиною першою цієї статті. Термін реєстрації відомчої зброї - три дні з дня подання необхідних документів.

Стаття 27. Дозвіл на зброю

Право на придбання зброї суб'єкти, зазначені у статті 19 цього Закону (крім державних військових формувань), набувають після отримання ними дозволу на зброю, що видається на кожний її вид з зазначенням конкретної кількості одиниць у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством охорони здоров'я України.
Дозвіл на зброю видається органами внутрішніх справ за місцем проживання громадянина чи місцезнаходженням юридичної особи протягом одного місяця з дня подання необхідних документів терміном на п'ять років.
Дозволи на зброю за обсягом повноважень та метою її використання поділяються на такі категорії:
а) для колекційних цілей - дозвіл надає право на придбання та зберігання для колекційних цілей зброї не більше трьох одиниць кожного виду, калібру, марки та заводського виконання;
б) для спортивних цілей - дозвіл дає право на придбання та зберігання спортивної зброї, боєприпасів до неї та окремих частин цих боєприпасів. Носіння та застосування спортивної зброї дозволяється лише на території стрілецьких стендів або тирів;
в) для мисливських цілей - дозвіл дає право на придбання та зберігання мисливської зброї, боєприпасів до неї та окремих частин боєприпасів. Носіння та застосування мисливської зброї дозволяється у місцях полювання, а також на стрілецьких стендах та в тирах;
г) для виконання службових обов'язків у негромадських місцях - дозвіл надає право придбання, зберігання, носіння та застосування зброї і боєприпасів до неї для захисту життя, здоров'я та майна тільки на територіях, в приміщеннях та об'єктах, які не є громадськими місцями;
д) для виконання службових обов'язків в громадських місцях - дозвіл надає право на придбання, зберігання, носіння та застосування зброї і боєприпасів до неї для захисту життя, здоров'я та майна на територіях, в приміщеннях та спорудах, які є громадськими місцями. При виконанні службових обов'язків дозвіл дає право носити зброю відкрито;
е) для охорони життя, здоров'я та майна у негромадських місцях -
дозвіл дає право на придбання, зберігання, носіння та застосування зброї, боєприпасів до неї з метою забезпечення особистої безпеки на територіях, в приміщеннях та об'єктах, які не є громадськими місцями;
ж) для охорони життя, здоров'я та майна в громадських місцях - дозвіл дає право на придбання, зберігання, носіння та застосування зброї, боєприпасів до неї з метою забезпечення особистої безпеки. Такий дозвіл не дає права носити зброю відкрито;
з) для підприємницької діяльності у зброярській сфері - дозвіл дає право на придбання, носіння та застосування зброї і боєприпасів до неї у межах підприємницької діяльності, яка складається з розробки, виробництва, купівлі, продажу або надання в оренду зброї за наявності відповідної ліцензії, у тому числі при експлуатації стрілецьких стендів або тирів. Такий дозвіл дає право носити зброю відкрито лише на об'єктах підприємницької діяльності.
Власники дозволу на зброю категорій "б", "в", "г", "е" та "з" мають право транспортувати свою зброю на місце, де дозволено її носіння та застосування, у стані, який виключає можливість миттєвого застосування зброї.
Всі види дозволу на зброю дають право займатися навчальною стрільбою тільки на дозволених стрілецьких стендах та тирах.
В разі придбання зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї з метою подальшої реалізації, ввезення цих предметів для проведення сертифікації (без права реалізації) та вивезення за межі України, дозвіл видається лише на їх придбання, ввіз або вивіз з правом перевезення та зберігання до реалізації, завершення сертифікації чи доставки до місця призначення. Такі дозволи видаються органами внутрішніх справ терміном на шість місяців протягом десяти днів з дня подання необхідних документів. Після отримання позитивних результатів сертифікації, ввезена зброя може бути реалізована у загальному порядку.

Стаття 28. Продовження терміну дії дозволу на зброю

Продовження терміну дії дозволу на зброю чи дозволу на придбання і ввіз або вивіз зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї здійснюється органами внутрішніх справ на той же термін, на який його було видано, за один місяць до закінчення строку дії з вирішенням питання протягом одного місяця.
Підставами для відмови у продовженні терміну дії дозволу на зброю можуть бути:
неподання заявником всіх необхідних документів або подання ним відомостей, що не відповідають дійсності;
відсутність необхідних умов для забезпечення виробництва, ремонту, реалізації, обліку чи зберігання зброї і набоїв до неї або незабезпечення цих умов.

Стаття 29. Відмова у видачі та анулювання дозволу на зброю

Дозволи на зброю громадянам не видаються, а видані анулюються за наявності:
1. довідки (висновку) медичної установи (лікарсько-консультаційної комісії) про те, що особа за станом здоров'я не може володіти зброєю;
2. рішення суду про визнання громадянина недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім;
3. відомостей про систематичні порушення особою правил обігу зброї, громадського порядку, перебування на обліку та лікування від алкоголізму, вживання наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря;
4. вироку суду про засудження особи до позбавлення волі;
5. не погашеної або не знятої у встановленому порядку з особи судимості за тяжкі злочини, а також злочини, скоєні із застосуванням зброї та вибухових пристроїв;
6. ухвали суду про направлення для відбування позбавлення волі осіб умовно засуджених, з відстрочкою виконання вироку або ухвали суду про заміну не відбутого строку виправних робіт покаранням у вигляді позбавлення волі.

Стаття 30. Зупинення дії дозволу на зброю

У випадках притягнення власника зброї до кримінальної відповідальності, винесення вироку суду про умовне засудження, засудження до позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку або до виправних робіт, орган внутрішніх справ може прийняти рішення про тимчасове зупинення дії дозволу на зброю до прийняття остаточного рішення у порядку, встановленому законодавством, чи відповідно на період іспитового строку, відстрочки виконання або відбуття виправних робіт.
Особа, щодо якої було прийняте рішення про призупинення дії дозволу на зброю, повинна здати дозвіл, зброю та набої до неї на тимчасове зберігання до органу внутрішніх справ за місцем проживання. Про прийняття цих предметів видається довідка, де вказуються їх найменування, кількість та серійні номери. У разі ухилення від здачі вищезазначених предметів останні можуть бути вилучені у примусовому порядку з дотриманням вимог, встановлених законодавством.
Після усунення підстав для призупинення дії дозволу на зброю, орган внутрішніх справ на підставі письмової заяви та після пред'явлення довідки без затримки повертає зброю, набої до неї і дозвіл на зброю його власнику.

Стаття 31. Припинення дії дозволу на зброю

Дія дозволу на зброю припиняється у разі:
1. закінчення терміну дії, на який його було видано, у разі не продовження в порядку, встановленому цим Законом;
2. припинення постійного проживання власника зброї на території України;
3. конфіскації чи сплатного вилучення зброї, бойових припасів чи патронів до газової зброї на підставі вироку суду або постанови органу, уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення;
4. ліквідації підприємства, установи, організації або припинення трудових відносин, у зв'язку з якими було видано дозвіл на зброю;
5. смерті власника зброї.

ГЛАВА VII
ЗБЕРІГАННЯ І ПЕРЕМІЩЕННЯ ЗБРОЇ ТА БОЄПРИПАСІВ ДО НЕЇ
Стаття 32. Зберігання зброї

Право на зберігання зброї надається юридичним та фізичним особам, які отримали у встановленому порядку ліцензії на здійснення діяльності, пов'язаної з обігом зброї або дозвіл на зброю чи придбання, ввезення або вивезення зброї, боєприпасів до неї і патронів до газової зброї.
Зброя повинна зберігатися в умовах, що забезпечують її схоронність, безпеку зберігання та виключають доступ до неї сторонніх осіб. Цивільна зброя при зберіганні повинна знаходитися у стані, що виключає можливість її миттєвого застосування.
Для зберігання відомчої зброї і бойових припасів, що належать різним організаціям, дозволяється створення пунктів централізованого зберігання на базі підприємств, що мають особливі статутні завдання або ліцензію на створення та функціонування стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів чи ліцензію на функціонування відкритого митного ліцензійного складу зброї та боєприпасів.
Вимоги до обладнання та порядку відкриття та роботи пунктів централізованого зберігання зброї і боєприпасів на базі підприємств, що мають особливі статутні завдання або відповідні ліцензії, встановлюються нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України, а пунктів, створених на базі митних ліцензійних складів, - Митним комітетом України спільно з Міністерством внутрішніх справ України.
До оформлення прийняття спадщини, у разі тривалого (більше трьох місяців) відрядження власника зброї, проходження ним військових зборів чи служби у Збройних Силах України, а також за наявності інших поважних причин, з дозволу органу внутрішніх справ допускається тимчасове зберігання зброї без права користування у дорослого члена сім'ї або у близького родича власника зброї при дотриманні правил її зберігання.

Стаття 33. Носіння і перевезення зброї

Право на носіння та перевезення зброї, боєприпасів до неї мають власники або користувачі зброї, які отримали і мають при собі дозвіл органів внутрішніх справ на зброю або ліцензію на здійснення діяльності, пов’язаної з обігом зброї, чи дозвіл на придбання, ввіз або вивіз зброї, за винятком випадків, передбачених пунктом 7 статті 17 цього Закону.
Правила носіння службово-штатної зброї встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Правила здійснення перевезень відомчої зброї визначаються Міністерством внутрішніх справ України.

Стаття 34. Експорт та імпорт зброї

Експорт та імпорт цивільної, службово-штатної зброї і боєприпасів до неї здійснюються після проведення сертифікації зброї за дозволами Міністерства внутрішніх справ України підприємствами, організаціями та громадянами, що мають ліцензії на виробництво, ремонт та реалізацію цивільної зброї, боєприпасів до неї і патронів до газової зброї, а також холодної зброї, на створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів.
Ввезення зброї, боєприпасів та патронів до газової зброї для проведення їх сертифікації без права реалізації здійснюється у порядку, встановленому статтею 27 цього Закону.
Ввезення та вивезення одиничних зразків цивільної зброї та боєприпасів до неї громадянами України проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ввезення зброї, що належить іноземним юридичним особам, а також інших вантажів, що охороняються озброєною охороною інших держав, одиничних зразків службово-штатної зброї іноземними громадянами та посадовими особами здійснюється відповідно до укладених міжнародних договорів і міжурядових угод України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Охоронці, що супроводжують вантаж, мають право ввозу і вивозу належної їм службово-штатної зброї на підставі відповідним чином оформлених документів. Після прибуття до пункту призначення такі особи здають зброю на тимчасове зберігання до обладнаного для зберігання зброї приміщення організації, що прийняла вантаж, або до місцевого органу внутрішніх справ. Після передачі вантажів така зброя у дводенний термін повинна бути вивезена з території України.
Мисливська та спортивна зброя може ввозитися іноземцями в Україну за наявності відповідного дозволу органів внутрішніх справ та угоди про полювання, укладеної з мисливськими господарствами за погодженням з Міністерством лісового господарства України або запрошення міністерств та інших центральних органів державної влади, а також підприємств, що мають ліцензії на створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів для участі у спортивних змаганнях.
Міністерства та інші центральні органи державної влади або підприємства, що запрошують іноземців для участі у полюванні чи спортивних змаганнях, зобов'язані забезпечити надійне зберігання зброї та набоїв до неї, що ввозяться.
Така зброя повинна бути вивезена з України у термін, встановлений зазначеною угодою чи запрошенням.

Стаття 35. Транзит зброї

Транзит через територію України зброї, що належить іноземним юридичним і фізичним особам, а також інших вантажів, що охороняються озброєною охороною інших держав, здійснюється відповідно до укладених міжнародних договорів та міжурядових угод України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ГЛАВА VIII
ОБЛІК ЗБРОЇ. ПРАВОВІ ГАРАНТІЇ КОРИСТУВАЧІВ ЗБРОЇ
Стаття 36. Облік зброї

Вся виготовлена в Україні зброя, а також зброя, ввезена на її територію, підлягає облікові, який здійснюється шляхом збору, систематизації та реєстрації відомостей про наявність, стан та використання зброї в Україні в цілому, Автономній Республіці Крим, областях, містах і районах.
Система обліку і порядок реєстрації зброї визначаються цим Законом та нормативними актами Кабінету Міністрів України.
В Україні ведеться інформаційна картотека слідів, що за лишають на кулях та гільзах, сертифікованих видів і систем зброї. Відомості до картотеки вносяться за результатами проведення сертифікації такої зброї після внесення даних до Державного збройового кадастру. Порядок проведення контрольних відстрілів з одиничних зразків окремих видів і систем зброї, а також органи, відповідальні за ведення картотеки, визначаються Міністерством внутрішніх справ України.

Стаття 37. Права і обов'язки власників зброї

Юридичні та фізичні особи, що придбали зброю (боєприпаси, патрони до газової зброї) у власність або набули її у повне господарське відання, мають право:
володіти, користуватися і розпоряджатися ними з дотриманням положень цього Закону;
передавати зброю для тимчасового зберігання та користування іншим особам, у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України;
отримувати компенсацію вартості зброї і боєприпасів у разі їх сплатного вилучення або добровільної здачі.
Власники зброї зобов'язані дотримувати правил, встановлених законодавством щодо обігу зброї, зокрема:
реєструвати та перереєстровувати належну їм зброю;
своєчасно вносити плату за реєстрацію і перереєстрацію зброї;
повідомляти органи внутрішніх справ про реалізацію зброї та знімати реалізовану зброю з обліку у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ України;
забезпечувати схоронність зброї і бойових припасів;
користуватися зброєю відповідно до її цільового призначення;
вести облік придбаної відомчої зброї та набоїв до неї;
забезпечувати безперешкодний прохід і допуск до зброї працівників, що здійснюють державний контроль за обігом зброї, на територію підконтрольних об'єктів і місць зберігання зброї, а також надавати їм необхідну документацію;
за вимогою органів внутрішніх справ пред'являти зброю, дозвіл на зброю та інші документи на контроль;
негайно повідомляти органи внутрішніх справ про втрату або викрадення зброї, боєприпасів та дозволу на зброю, а також про зміну місця проживання, ім'я чи прізвища;
мати при собі дозвіл на зброю у разі її носіння чи транспортування.

Стаття 38. Користування зброєю та її застосування

Державні органи, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, посадові особи та громадяни користуються зброєю відповідно до її цільового призначення на підставі дозволів на зброю, передбачених статтею 27 цього Закону.
Для виконання обов'язків, пов'язаних із захистом життя, здоров'я, житла і майна громадян, а також об'єктів, що підлягають охороні, та для самозахисту від злочинних посягань громадянам, які мають особисті дозволи на зброю, надається право застосувати її як крайній захід у разі:
відбиття збройного чи групового нападу на приміщення державних органів, підприємств, установ і організацій, що охороняються зазначеними особами, а також для звільнення їх у разі захоплення;
відбиття збройного чи групового нападу на зазначену особу, членів її сім'ї або інших громадян чи іншого нападу, якщо їхньому життю чи здоров'ю загрожує небезпека;
затримання особи, яка вчинила злочин і намагається втекти або вчинити опір;
запобігання незаконній спробі насильно відібрати зброю;
захисту від злочинних посягань на своє житло та майно або житло та майно інших громадян;
знешкодження тварин, що загрожують життю чи здоров'ю громадян.
Перед застосуванням зброї особа, яка має особистий дозвіл на зброю, повинна чітко попередити про намір її застосовувати, крім випадків збройного нападу, групового, коли напад є раптовим, здійснюється із застосуванням транспортних засобів, а також коли її життю чи життю інших громадян загрожує безпосередня небезпека.
У разі ураження нападаючого внаслідок застосування зброї особа, яка її застосувала, повинна негайно викликати швидку медичну допомогу та вжити заходів для забезпечення охорони місця події, негайно повідомити орган внутрішніх справ за місцем застосування зброї.
Забороняється застосовувати зброю у випадку значного скупчення людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи, а також щодо жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку чи з вираженими ознаками інвалідності і неповнолітніх (крім випадків вчинення ними збройного нападу чи збройного опору, групового нападу, що загрожує життю чи здоров'ю осіб, зазначених у частині другій цієї статті, або інших громадян) та проти працівників правоохоронних органів під час виконання ними службових обов'язків.
За перевищення прав, передбачених цією статтею, винні особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Стаття 39. Вилучення, реалізація та знищення вилученої зброї, боєприпасів до неї і патронів до газової зброї

Зброя, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї вилучаються за рішенням державних органів, що видали ліцензію на здійснення підприємницької діяльності, пов'язаної з обігом зброї, або дозвіл на зброю, чи інших уповноважених органів у разі:
1. відсутності ліцензії на виробництво, ремонт, реалізацію зброї і боєприпасів, створення та утримання стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів, здійснення інших видів діяльності, пов'язаних з обігом зброї або дозволу на зброю;
2. притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності за правопорушення, скоєні з застосуванням або порушенням правил обігу зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї, до" прийняття рішення у встановленому порядку;
3. прийняття рішення про платне вилучення, конфіскацію чи звернення стягнення на майно у порядку, встановленому чинним законодавством;
4. у випадках, передбачених частиною 2 статті 30 та частиною 2 статті 43 цього Закону.
Вилучена зброя, боєприпаси до неї та патрони до газової зброї зберігаються в органах внутрішніх справ до остаточного вирішення питання в порядку, передбаченому законодавством. Після усунення підстав для вилучення зброї і боєприпасів, а також після прийняття спадщини і отримання дозволу на придбання зброї вони у десятиденний термін повертаються особі, у якої були вилучені.
Конфіскація зброї і бойових припасів здійснюється у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством України.
Вилучена зброя і бойові припаси, які не можуть бути повернені особі, у якої були вилучені, підлягають реалізації за вказівкою власника у відповідності з законодавством.
Технічно непридатна зброя може бути придбана для колекціонування, ремонту та як комплектуючі частини суб'єктами підприємницької діяльності, що займаються виробництвом, ремонтом та реалізацією цивільної зброї і боєприпасів до неї, створенням та утриманням стрілецьких тирів, стрільбищ, мисливських стендів, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; технічно непридатні набої та патрони до газової зброї знищуються.
Вилучення зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї здійснюється з дотриманням вимог, встановлених Кримінально-процесуальним, Цивільно-процесуальним кодексами України, а також Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Порядок реалізації вилученої зброї і знищення непридатних до використання боєприпасів встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Стаття 40. Страхування цивільної відповідальності

Власники зброї підлягають обов'язковому страхуванню цивільної відповідальності, яке здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю, майну третіх осіб (фізичних та юридичних) внаслідок застосування зброї.

Стаття 41. Недопустимість обмеження прав виробників, власників та користувачів зброї

Права виробників, користувачів і власників зброї можуть бути обмежені у разі невиконання ними своїх обов'язків у випадках, передбачених законодавством.
Рішення про вилучення зброї та боєприпасів до неї, патронів до газової зброї, припинення, не подовження, анулювання чи зупинення дії дозволів на зброю, ліцензій на здійснення діяльності, пов'язаної з обігом зброї, відмова у їх видачі, реєстрації придбаної зброї, видачі сертифікату чи результату медико-біологічного дослідження, а також інше рішення, що обмежує права, передбачені цим Законом, повинно бути оформлене уповноваженим на це органом чи посадовою особою у письмовому вигляді з викладенням мотивів та підстав його прийняття.
Оригінал або належним чином завірена копія рішення не пізніше десятиденного терміну з дня прийняття вручається власнику зброї чи іншій особі, стосовно якої воно було прийняте.
У разі порушення термінів видачі або прийняття рішень та інших документів, передбачених цим Законом, зацікавлена особа має право звернутися з позовом до суду.

Стаття 42. Відповідальність за порушення законодавства про зброю

Особи, винні у порушенні порядку обігу зброї та боєприпасів до неї, незаконному вивезенні за межі України сировини, матеріалів, обладнання та технологій для створення зброї, а також у її розкраданні, несуть відповідальність згідно з законодавством.
Порушення порядку ввезення, термінів вивозу зброї, боєприпасів до неї та патронів до газової зброї іноземними юридичними та фізичними особами, встановленого частиною 4 статті 22 та частиною 8 статті 34 цього Закону, а також порушення ними порядку їх обігу на території України, тягне за собою вилучення і конфіскацію відповідних предметів у порядку, встановленому законодавством.
Шкода, завдана громадянинові чи юридичній особі незаконними діями чи рішеннями державних органів і їх посадових осіб з питань обігу зброї, відшкодовується у повному обсязі за рахунок держави відповідно до законодавства.


ГЛАВА IX
ДІЯ МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ
Стаття 43. Дія міжнародних договорів

Якщо міжнародним договором України, що має форму Закону, встановлено інші правила обігу зброї, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються правила міжнародного договору України.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України “Про зброю”

Норми проекту Закону „Про зброю” спрямовані перш за все на захист життя, здоров'я громадян, їх власності, на зміцнення громадської безпеки, боротьбі із злочинністю, запобіганню незаконного розповсюдження та обігу зброї, зміцненню міжнародного співробітництва в цих питаннях.
По своїй суті та структурі законопроект не вносить у правове поле України чогось принципово нового. Він лише систематизує ті норми, що зараз діють у десятках нормативно-правових актах, відомчих інструкціях тощо. В той же час у законопроекті усунені зайві бюрократичні перепони, що мають місце у дозвільній системі сьогодні і не відповідають сучасним вимогам.
Завдяки ініціативам членів авторського колективу громадяни України у 1993 році отримали право на користування газовою зброєю, через деякий час - нарізною довгоствольною зброєю (зміни і доповнення були внесені до Закону України “Про власність”). Члени авторського колективу депутати України В.Недригайло (2 скликання Верховної Ради України) і О.Данильчук (3 скликання Верховної Ради України) вносили законопроекти Закону України “Про зброю” на розгляд Верховної Ради України, весь час удосконалюючи його правові норми. В цей час з'явились законопроекти інших авторів, які просто компілювали поданий проекту.
Жоден з законопроектів інших авторів не мав позитивних висновків компетентних органів та відгуків від зацікавлених організацій і громадян. Тільки один законопроект “Про зброю”, який раніше вносився на розгляд Верховної Ради України, має позитивний висновок науково-експертного управління Секретаріату Верховної Ради України, а також 29 відгуків організацій щодо підтримання законопроекту на відміну від аналогічних проектів Закону України “Про зброю”, внесених раніше, які до речі також побудовані на основі законопроекту нашого авторського колективу. Такі “удосконалення” зруйнували логіку законопроекту, його цілі і структуру.
В законопроекті, який вноситься на розгляд Верховної Ради України, вперше встановлені категорії дозволів на зброю по видах повноважень і цілей їх використання суб'єктами дозвільної системи. Сконструйовані важелі протидії чиновницькому свавіллю, яке реально має місце в процесі обігу зброї.
Удосконалена і логічно побудована структура Закону. Розкрито більш повно значення спеціальних термінів, що використовуються. Проведена більш чітка класифікація видів зброї.
На відміну від інших законопроектів повністю регулюється обіг газової зброї та патронів до неї (нехтувати обігом цього виду зброї самооборони просто небезпечно).
Проект вперше включає законодавче визначення поняття “холодної зброї”, що усуває можливість невиправданого поширеного їх тлумачення в практичній діяльності і дозволяє здійснювати детальну регламентацію її обігу.
Вперше введена класифікація боєприпасів до вогнепальної зброї.
З огляду на забезпечення безпеки обігу зброї встановлені більш зважені вікові дані для користувачів зброї, у тому числі гладкоствольної, газової і пневматичної - з 21 року; нарізної і комбінованої довгоствольної - з 25 років; зброї самооборони з гумовими і іншими кулями несмертельної дії - з 25 років.
Враховуючи думку Міністерства внутрішніх справ України виключено положення про дозвіл на придбання короткоствольної нарізної зброї громадянам, передбачена заборона використання електрошокових пристроїв.
Чітко і в звуженому варіанті закріплюється право окремих категорій посадових осіб з огляду на забезпечення їх особистої безпеки виходячи із специфіки виконуваної роботи на користування вогнепальною, нарізною, короткоствольною зброєю самооборони, в тому числі народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівних посадових осіб Адміністрації Президента України, а також працівників правоохоронних органів.
Конкретизовані терміни розгляду заяв громадян на видачу зброї. Збільшено термін дії таких дозволів з трьох до п'яти років.
Передбачена можливість поновлення реєстрації та колекціонування технічно несправної зброї, яка раніше підлягала знищенню.
Спрощена процедура спадкування зброї, в тому числі іменної. Чітко визначена процедура і умови анулювання ліцензій. Детально врегульовані питання вилучення, припинення та анулювання дозволу на зброю. Визначається порядок транзиту зброї.
Закріплюється виключне право МВС України у вирішенні питань щодо експорту, імпорту невійськової зброї.
В цілях безпеки користування зброєю самооборони вводяться інститути спеціальних курсів та здача іспитів з норм права, матеріальної частини і техніки стрільби. Підвищується роль міліції громадської безпеки МВС України з цих питань.
Стаття 38 Закону щодо користування та застосування зброї охоплює чіткі норми права на її застосування, а також на заборону застосування, що недбало виписана в інших законопроектах.
Стаття 40 законопроекту вперше регулює законні основи цивільної відповідальності.
Закріплено поширення міжнародних договорів не тільки на ввіз та вивіз зброї, але й на обіг зброї у повному обсязі.
Проект Закону сконструйовано таким чином, що він не потребує додаткових асигнувань з бюджету. Навпаки, окремі його норми будуть приносити додаткові прибутки до бюджету країни, введення Закону „Про зброю” викличе створення в України значної кількості робочих місць.

  Народні депутати України:
Л.Черновецький,
О.Римарук
номер 52 » Архів номерів » номер 8 » Проект Закона України «Про зброю»