ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ МІСЬКОГО ГРОМАДЬСКОГО ФОРМУВАННЯ З ОХОРОНИ ГРОМАДЬСКОГО ПОРЯДКУ І ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ.
Російська версія статті тут...
Київського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону.
Вперше в Україні добровільні народні дружини були створені у грудні 1958 року за ініціативою гірників шахт 1-2 "Червоний Жовтень" і імені Карла Маркса м. Єнакієво та коксохіміків і машинобудівників м. Горлівки. За прикладом донбасівців народні дружини стали створювати по всій Україні.
За радянські часи в м. Києві існувало 12 районних штабів і понад 150 тисяч дружинників забезпечували громадський порядок на території столиці.

У грудні 1996 року голова Київської міської державної адміністрації Олександр Олександрович Омельченко підписав розпорядження про відновлення народних дружин по охороні громадського порядку і відтоді розпочалася робота по організації роботи народних дружин в нових умовах.

22 червня 2000 року Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону". На підставі цього закону 27 квітня 2001 року відбулася Київська міська конференція громадян на якій було створено Київське міське громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 06.07.2001 року №1401 був зареєстрований статут Київського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону.
Згідно Указу Президента України від 19.07.2005 року №1119/2005 "Про заходи щодо забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності" та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 року №73-р "Питання діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону" - це покращення взаємодії громадських формувань з органами внутрішніх справ, органами охорони державного кордону та міськими і районними державними адміністраціями.

Так, в Японії низький рівень злочинності і в першу чергу це пов'язано з умілим співробітництвом сил правопорядку з громадкістю. При всіх поліцейських дільницях і префектурах функціонують відділення і об'єднання Асоціації по попередженню злочинності. В члени Асоціації приймають всіх громадян, бажаючих допомагати вартовим правопорядку у вільний від роботи час. Їх обов'язок - повідомляти поліцію про скоєні злочини і патрулювати на вулицях увечері або вночі у складі "загонів пильності". В цю Асоціацію входять не тільки окремі громадяни, а й об'єднання осіб однієї професії, які частіше від інших стають жертвами злочинів. Це банківські працівники, касири, продавці і інші. Всі вони дуже активно працюють в асоціації і надають не малі кошти і добровільні внески на її розвиток. Форпостами асоціації є так звані "пункти контакту", куди скривджені практично в любий час доби можуть отримати допомогу і необхідну консультацію.
В Англії добровольці заступають на охорону громадського порядку вже понад 200 років - це так звані "Спеціальні констеблі", Вони не чім не відрізняються від поліцейських, але не мають при собі зброю, і працюють не більше 6 годин на тиждень. Колись "спеціальним констеблем" був навідь майбутній французький Імператор, коли вчився в Британіі.
Більше 20 років у Сполучених Штатах Америки почали створювати добровільні групи по боротьбі зі злочинністю, які діють практично по всій країні. Форми участі громадян США в допомозі поліції богато - від добровільних помічників шерифів в сільскої місцевості, до спеціальних громадських формувань в великих містах. Міські добровольці звуться "Поліцейський резерв" і мають форму яка схожа на поліцейську, яка відрізняється тільки "жетоном", і вони не мають при собі зброю. При цьому усі інші спецзасоби при них. Особливо гармонійно вписані громадьскі помічники в правоохронну структуру в місці Нью-Йорк. Сама правоохоронна система цього міста дуже складна, але в совокупності роботи усіх служб вона дуже ефективна! Там громадян які приймають участь в охороні громадського порядку звуть - "Допоміжною поліцією". Вони мають свій штаб якій підпорядкований управлінню полції міста, і виїзжають на патрулювання на поліційних автівках.
Використання добровольців з числа мешканців ефективно практикується в поліцейському управлінні міста Панама-Сіті (штат Флорида). Тут після відповідних перевірок рівня спеціальних знань і проходження спеціальної підготовки громадяни отримують практично ті ж права, що і штатні поліцейські.
Найбільш поширені форми участі звичайних американців в заходах по боротьбі з криміналом це патрулі "безпечного житлового кварталу". В Брукліні (Нью-Йорк) - цивільні громадські патрулі. Вони наглядають за обстановкою на території, перевіряють безпеку житлових приміщень і при необхідності повідомляють найближчу поліцейську дільницю про появу підозрілих осіб чи правопорушників. Як правило, члени таких груп озброєні і мають при собі сучасні засоби зв'язку.

Олександр РУЧКО
ВИДЕО ПО ТЕМЕ